piątek, 17 października 2014

Patchwork Dla Początkujących - wydanie specjalne Mollie Potrafi

English:
For several days there is a special edition of Mollie Makes available: Patchwork for Beginners. Due to the recent intense fun with patchwork I couldn't resist to see what it contains and whether the issue is worth the money - 19,90zł for paper, 12,50zł for the electronic version available at the publishing house.
The issue has 160 pages, I was afraid that half of it would filled with advertisements - fortunately there are only about 20 pages of that. In some places there is product placement - but fortunately it is surrounded by valuable content so it's not that irritating. Traditionally I present you a table of contents and a few pages of my choice - the entire newspaper can be viewed here.

Od kilku dni jest w sprzedaży wydanie specjalne Mollie Potrafi: Patchwork Dla Początkujących. Ze względu na ostatnie intensywne zabawy z patchworkiem nie mogłam się powstrzymać, by nie sprawdzić, co zwiera to wydanie i czy warte jest swojej ceny - 19,90zł w wersji papierowej, 12,50zł w wersji elektronicznej dostępnej na stronie wydawnictwa.


Numer ma 160 stron, obawiałam się, że połowa to będą reklamy - faktycznie stron z ewidentnymi reklamami jest koło 20. W niektórych miejscach pojawia się lokowanie produktów - żelazko firmy X, maszyna do szycia znanej marki, na szczęście jest to otoczone sensowną treścią, więc nie bije po oczach byciem wstawianym na siłę. Tradycyjnie zamieszczam spis treści i kilka stron do podejrzenia, całą gazetę możecie obejrzeć tutaj.


Zacznę od tego, co mi się ogromnie podoba: tematy są starannie uporządkowane - widać to w spisie treści ale widać też przeglądając numer. Na samym początku jesteśmy łagodnie wprowadzani w świat patchworków - poznajemy narzędzia, tkaniny, terminologię polską i angielską, oswajamy miary w calach i wyliczanie ile tkaniny kupić by wykonać quilt. Jest to coś absolutnie podstawowego, co osobom nie mającym pojęcia o patchworkach znacząco ułatwi sz(ż)ycie.


Niektóre informacje są oczywiste, inne mniej - myślę, że tu każdy może znaleźć coś dla siebie, bo mimo że trochę na temat patchworków wiem, czytając te artykuły zdarzało mi się pomyśleć "Aha!". Fajnie wytłumaczone jest jak dobierać kolorystykę - coś, co zwykle zajmuje mi sporo czasu, a także jak poprawnie prasować i prać nasze tkaniny.


Następnie, tak od czterdziestej strony, zaczynają się wprawki, które poza opisami szycia mają jeszcze obrazkowe instrukcje jak kroić i łączyć elementy. Przygotowujemy kilka prostych projektów z kwadratów i pasków - nic co mogłoby przerażać, ale też nic szczególnie ambitnego. Co ciekawe w instrukcjach wykonania są odnośniki do innych artykułów - zawiera je widoczna poniżej sekcja Potrzebujesz pomocy np.: Słowniczek, str. 18.


Pomiędzy projektami wciąż pojawiają się podpowiedzi jak szyć ładniej i wygodniej, jak spasować linie łączenia, jak wygodnie spinać tkaninę szpilkami, jak układać zapasy szwów żeby nie powstawały zgrubienia i jak je prasować, by było pięknie i równo.


Stopniowo poziom trudności rośnie, pojawia się temat pikowania i szycia lamówki, a od setnej strony zaczynają się opisy bardziej złożonych bloczków i większych projektów kołder. Nie ma już podstawowych instrukcji, są instrukcje dla zaawansowanych oraz techniki krojenia i łączenia bardziej złożonych kształtów. Niby zaczyna się niewinnie - od trójkątów.


Potem mamy hexy, a zaraz po nich wprowadzenie do szycia bloczków i łączenia ich w większe formy. W gazecie pokazano kilku dość popularnych bloczków jak chata z bali, wiatraczek czy drewniany płot - bez problemu znajdziecie je w internecie, więc dla samych bloczków nie warto inwestować w ten numer.


A na deser na kilu ostatnich stronach znajdziecie opisy jak dekorować projekty haftem i pikowaniem oraz kilka zachęcających zdjęć różnych bardziej złożonych quiltów z tym, że już bez instrukcji.


Podsumowując: zakup uważam za udany, ponieważ jest to ładne, solidne i przejrzyste opracowanie. Doświadczonym qilterom nie dostarczy zbyt wielu ciekawych informacji - zresztą nie po to nazywa się dla Początkujących, ale będzie świetnym przewodnikiem dla tych wszystkich, którzy dopiero zaczynają.

6 komentarzy:

 1. wow, chyba czas wybrać się do kiosku poszukać tego wydania :) ciekawa jestem strasznie, bo zapowiedź bardzo interesująca :) dzieki!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam i ja :) Już zaznaczyłam kilka fajnych projektów, ale podejrzewam, że przy kolejnym przeglądaniu znów coś zaznaczę :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem w połowie czytania - już wiem jak wykończę jeżyka :D

   Usuń