poniedziałek, 30 września 2013

Gadżety krawcowej - nożyczki-czaple

English:
And here's another seamstresses gadget - lovely stork-scissors. I got them as a gift from a friend along with the the pin cushion visible on picture - it is hand-embroidered (!).

A oto kolejny gadżet krawcowej - prześliczne nożyczki-czaple. Dostałam je w prezencie od koleżanki, razem z widoczną na zdjęciu poduszeczką na szpilki - ręcznie haftowaną (!).


Niby to tylko nożyczki, przecież mam sprężynowe obcinaczki do nitek ale te nie są takie ładne... Nie mogę się na nie napatrzeć.English:
Now a bit of history. Apparently - I found this on the internet - this way shaped scissors were used to cut the umbilical cord, as a good omen for the child. Women while waiting for the childbirth were sewing and embroidering and used the same scissors for cutting threads. And that is how scissors moved from category of medical supplies to a group of seamstresses gadgets.

I wonder if this story is true?

A teraz trochę historii. Po angielsku nazywane są "stork scissors" czyli nożyczki-bociany. Podobno - taką informację wygrzebałam w internecie - nożyczki o takim kształcie służyły do przecinania pępowiny, jako dobra wróżba dla dziecka. Oczywiście stać na nie było tylko co bogatsze rodziny. Kobiety oczekując na poród szyły i haftowały i wykorzystywały te same nożyczki do obcinania nitek i tak nożyczki trafiły z kategorii przyborów medycznych do grupy gadżetów krawcowej.

Ciekawe czy ta historia jest prawdziwa?

14 komentarzy:

 1. Witaj! Mam nadzieję, że urlop był udany :-) Nożyczki i podusia obłędne! :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urlop udał się doskonale, dziękuję. Oczywiście pierwsze co sprawdziłam to jak tam życie w blogosferze :-)

   Usuń
 2. Piękny prezent, pozostaje jedynie podziwiać:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Przyznam że uwielbiam prezenty i gadżety związane z szyciem.

   Usuń
 3. Piękne! Bardzo zazdroszczę takiego gadżetu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Śliczne! napatrzeć się nie mogę :) gdyby były mniejsze nosiłabym je jako wisiorek :)) Poduszeczka prawdziwe cacuszko !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako wisiorek! Genialny pomysł - nie dość że byłyby ozdobą to jeszcze zawsze miała bym je pod ręką :-) Dzięki!

   Usuń
 5. A ja dodam jeszcze jedną legendę, jaką zasłyszałam kiedyś na warsztatach szycia. Jedna z prowadzących miała takie i tłumaczyła współprowadzącemu, że te nożyczki to kopia nożyczek jakiejś tam królowej, czy księżnej, która takich używała. Żałuję, że nie wychwyciłam więcej szczegółów, bo teraz nie potrafię wyszukać żadnej podkładki pod tę historię. A tak w ogóle, to z przyjemnością bym dostawała szyciowe prezenty, szkoda, że moi znajomi się na nich nie znają:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładna legenda - podoba mi się :-)
   Jeśli chodzi o szyciowe prezenty to faktycznie nie jest prosta sprawa dla osób które się na tym nie znają.

   Usuń
 6. Świetny zestaw, nożyczki są po prostu boskie, też takie chcę:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nożyczki piękne, sama chciałabym takie mieć :)

  OdpowiedzUsuń